0507 392 43 52
info@osmanerdogan.av.tr

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu28.08.2021

Kredi kartı dolandırıcılığı, dolandırıcılık suçu işlemek amacıyla kredi kartı kullanımını ifade etmektedir. Bugün kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu kartları kullanarak dolandırıcılık suçu işlenmesi de artış gösterdi. Kredi kartı dolandırıcılığı kart bilgilerinizin sizden habersiz kopyalanması ve kartınızın harcamalarda yetkisiz bir kimse tarafından kullanılması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı dolandırıcılığı pek çok farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu, Mal Varlığına Karşı İşlenen Suçlar başlıklı 245. maddede düzenlenmektedir. Kanun metninde tam olarak Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması olarak geçmekte ise de halk arasında kredi kartı dolandırıcılığı suçu olarak bilinmektedir.

Tanımını, türlerini ve işleyen kimseye verilecek olan cezayı belirtmeden önce tanımlanması gereken kavramlar mevcuttur. Bu kapsamda; Banka kartı, kişinin bankadaki hesabına ait olan ve şifre ile para çekme ya da ödeme yapma marifeti olan ödeme aracıdır.  Kredi kartı ise kişinin bankadaki kredi hesabına ait olan ve şifre ile ödeme yapılmasını sağlayan ve kredi hesabından nakit limit de çekilen bir ödeme aracıdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçu TCK 245 ve Unsurları

Kredi kartı dolandırıcılığı suçu oluşması ve failin bu suçtan ceza alabilmesi için yaşanan olayda bulunması gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar şunlardır;

* Mağdurun rızası dışında gerçekleşmelidir.
* Bu suç ile korunmak istenen hukuki değer, bankaların ve banka ve kredi kartı sahiplerinin malvarlığıdır.
* Suçun işlenmesi ile mağdurun malvarlığında eksilme yaşanmalıdır.

Daha fazlası ve merak edilen tüm soruların cevapları için bizi arayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İstinaf aşaması nedir ?
    İstinaf mahkemesi nedir ? İstinaf incelemesinde ne yapılır ?
  • Boşanma Davası Sıkça Sorulan Sorular
    Boşanma Davası konuları ile alakalı hukuk büromuzda görevli olan avukatlarımıza iletilen Sıkça Sorulan Soruları sizler için derledik. Hemen inceleyebilirsiniz.
  • Kıdem Tazminatı Alma Şartları
    Günümüzde Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışma hayatımızda halen kullanılan yasal düzenleme 4857 sayılı yasadaki maddedir. Bu maddeye göre bir işçinin kıdem tazminatı